Yararlı Bilgiler

Bilişim konusunda işinize yarayacak tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

* Güvenilir Domain & Host Nasıl Alınır ?

* Güvenilir Domain & Host Nasıl Alınır ?

Domain Nedir?Hosting Nedir ?
Domain internette yer almanın kimliği ve bu kimliğin “Alan Adı” dır. İnternette yer almak için baş vurduğunuzda size bir İnternet protokol numarası verilir. Buna IP Adres (İnternet Protokol adres) denilmektedir. İnternetteki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Bilgisayarlar arası bağlantı IP adresi üzerinden yapılır.IP adresi 3 tane nokta ile birbirinden ayrılmış numaralardan oluşmaktadır.
Domain-Alan Adı- ise bu numaranın sadece bir görüntüsüdür. Yani Siz browserinizin adres çubuğuna IP numaralarını yazmak yerine IP numaralarının kodlandığı domainleri yazarak istediğiniz siteye ulaşırsınız. Kısaca özetlemek gerekirse domain IP adreslerinin harfler şeklinde kodlanmasıdır.Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir. 

Hosting Nedir?
Hosting yada Türkçe olarak Alan Adı Barındırma, Web sayfalarınızı Internet’te yayınlamak, kendinize yada şirketinize ait alan adını email olarak kullanmak için gerekli alanın kiralanmasıdır.
Sitenizin sürekli olarak erişilebilir olması, size gönderilen e-maillerin posta kutunuza ulaşabilmesi için domaininiz (web sitenizin) Internet’e sürekli bağlı ve sürekli ulaşılabilir bir bilgisayar üzerinde bulunması gerekir.
Bu iki kavramı da anlattıktan sonra bunlar arasında nasıl bir ilişki var onu açalım .
Domain aldığınız zaman Size şöyle veya buna benzer bir panel verilir.

Domain & Host Güvenlik ve Takip

Türkiye’de bir çok firma domain ve Host hizmeti vermektedir. Bunun yanı sıra yurt dışından yabancı sitelerden de alınabilmektedir. Peki Domain ve host alımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Şöyle sıralayabiliriz ;

1. Herhangi bir sıkıntı oluştuğunda ulaşabileceğiniz bir yerden alım yapmalısınız. Çünkü yurtdışı sitelerinden alınan hizmetler çok sıkıntı oluşturmaktadır.

2. Her sene güncelleme günü gelmeden size bildirim yapabilen bir firma ile çalışmanız işlerinizin ve siparişlerinizin aksamamasına yardımcı olur. Mesela, günü gelmiş bir domain veya hostun uzatımı yapılmadığında yaşanacak sıkıntıların başında mail trafiğiniz son bulacağından ne mail alabilirsiniz ne de mail gönderebilirsiniz. Bunun yanı sıra internet siteniz durdurulur ve kimse sitenize giriş yapamaz sizde sipariş alamaz ve iş yapamaz hale gelirsiniz. Firmamız bu konuda kurmuş olduğu sistem sayesinde 15-20 gün öncesinde sms veya telefonla sizleri bilgilendirir ve bu sıkıntıların yaşanmasına engel olur.

3. Hostunuzun bulunduğu serverlerin güvenliği ve bakımlarının zamanında yapılmaması halinde web sayfası ve maillerinize virüslerin girmesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Haftalık bakımlara önem veren firmamız bu sayede dışarıdan gelecek saldırılara karşı önemleri önceden almaktadır.

DOMAİN SORGULAMA
 [wpdomainchecker]
com, com.tr, net, org, biz, org.tr    – Domain & Host satın almak için BURAYI tıklatın…